Piec na pellet czy na ekogroszek — co wybrać?

Czy zastanawiałeś się, jaki piec wybrać, aby ogrzać swoje mieszkanie w sposób ekologiczny i efektywny? Zrozumienie różnic między piecem na pellet a piecem na ekogroszek jest kluczowe. Nasz artykuł przedstawia wnikliwe porównanie obu opcji, analizując ich wpływ na środowisko, efektywność energetyczną, koszty i inne cechy. Dowiedz się, jakie paliwo może być dostępne w Twoim regionie i jakie funkcje oferują różne piece. Jeśli pragniesz zainwestować w inteligentne rozwiązania grzewcze, ten artykuł pomoże Ci podjąć świadomą decyzję. Skonsultuj się z fachowcem z pełnym przekonaniem!

 

 

Wybór między piecem na pellet a na ekogroszek zależy od wielu czynników. Oto kilka porównań, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję:

 

Ekologia

Obie opcje, piec na pellet i piec na ekogroszek, są bardziej ekologiczne niż tradycyjne piece opalane węglem czy olejem opałowym. Jednak pellet jest wykonany z odnawialnych surowców, takich jak odpady drzewne, co czyni go bardziej ekologicznym niż ekogroszek, który jest paliwem kopalnym.

 

Efektywność energetyczna


Piece na pellet i na ekogroszek oferują wysoką efektywność energetyczną. Oba paliwa są wydajne podczas spalania, jednak pellet jest bardziej jednorodny i ma lepsze właściwości spalania, co może przekładać się na wyższą efektywność pieca na pellet.

 

Dostępność i koszty paliwa


Pellet jest powszechnie dostępny na rynku i jego cena jest zazwyczaj konkurencyjna. Ekogroszek może być bardziej dostępny w niektórych regionach, ale jego cena i dostępność mogą się różnić. Warto sprawdzić, jakie są lokalne źródła dostaw paliwa i jakie są ich koszty.

 

Automatyzacja i sterowanie


Piec na pellet jest zazwyczaj bardziej zaawansowany pod względem automatyzacji i sterowania. Oferuje funkcje takie jak automatyczne dostarczanie pelletu, programowanie pracy czy zdalne sterowanie. Piece na ekogroszek mogą mieć prostsze funkcje sterowania.

 

Zasobniki na paliwo


Piece na pellet zazwyczaj posiadają zasobniki na pellet wbudowane w urządzenie. W przypadku pieców na ekogroszek często wymagane jest stosowanie osobnego zasobnika na paliwo, co może wymagać większej przestrzeni i dodatkowego dostosowania instalacji.

 

Wielofunkcyjność


W niektórych modelach pieców na pellet istnieje możliwość podgrzewania wody użytkowej. W przypadku pieców na ekogroszek, podgrzewanie wody użytkowej może być bardziej skomplikowane i wymagać dodatkowych rozwiązań.

 

Podsumowując, wybór między piecem na pellet a piecem na ekogroszek zależy od Twoich preferencji, dostępności paliwa w Twoim regionie, kosztów, funkcji sterowania oraz potrzeb grzewczych. Warto skonsultować się z fachowcem, takim jak instalator lub projektant instalacji grzewczej, aby uzyskać dokładną ocenę Twojej sytuacji i dostosować wybór pieca do Twoich indywidualnych potrzeb.

 

 

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami:

Centrala +48627418163

 Grzegorz 509865669 gwichlacz@kotlarstwo.info

Bartek 786818304 bwichlacz@kotlarstwo.info

Michał 798480150 mjamrozik@kotlarstwo.info

Polecane produkty

Kocioł typ SLIM+ 18kW z podajnikiem na pellet - typ 5 Klasa EcoDesign

Kocioł typ SLIM+ 18kW z podajnikiem na pellet - typ 5 Klasa EcoDesign

Kocioł na pellet SLIM+ 18kW to efektywne, ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła. Samooczyszczający się palnik oraz automatyczny zapłon zapewniają stabilną pracę. Pellet jest paliwem odnawialnym, które minimalizuje emisję dwutlenku węgla. Oszczędności i komfort dla Twojego domu. ...
Kocioł typ SKAM-P+ 20 kW z podajnikiem na ekogroszek - typ 5 Klasa EcoDesign

Kocioł typ SKAM-P+ 20 kW z podajnikiem na ekogroszek - typ 5 Klasa EcoDesign

Kotły typu SKAM-P+ wyposażone w palnik żeliwny ekoenergia na ekogroszek są urządzeniami niezwykle trwałymi i bezproblemowymi.
Kocioł na pellet typ PellPal 8 kW 5 klasa ecodesign

Kocioł na pellet typ PellPal 8 kW 5 klasa ecodesign

Kocioł PellPal o mocy 8 kW przeznaczony jest do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 100 m2 a także podgrzewania wody w układach ciepłej wody użytkowej. Przeznaczony jest do spalania biopaliwa - pelletu drzewnego o średnicy od 6 do 8 mm....

Polecane artykuły

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?

  Nadchodzący okres grzewczy 2022/2023 wydaje się być dla wielu gospodarstw domowych jednym z trudniejszych od bardzo wielu lat. Wysokie ceny węgla, ekogroszku, pelletu i innych paliw stałych sprawiają, że użytkownicy kotłów C.O. szukają oszczędności. Wtedy też pojawia się... Więcej
Wentylacja kotłowni - kluczowy element skutecznego i ekologicznego spalania

Wentylacja kotłowni - kluczowy element skutecznego i ekologicznego spalania

    Wentylacja kotłowni - kluczowy element skutecznego i ekologicznego spalania Drewno od wieków cieszy się dużą popularnością jako paliwo w Polsce, znajdując szerokie zastosowanie w licznych gospodarstwach domowych. Jednak aby osiągnąć optymalne wyniki podczas spalania... Więcej
Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

  Kotły na paliwa stałe, takie jak pellet, drewno czy węgiel, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Jednakże, użytkowanie tych kotłów wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak tworzenie się sadzy i innych osadów, które mogą negatywnie wpływać na... Więcej