Właściwości spalania drewna – jak efektywnie korzystać z tego paliwa w piecu?

Ogrzewanie drewnem w piecu to nadal popularna metoda w Polsce, wykorzystywana do podgrzewania gospodarstw domowych. Jest to względnie tania i wygodna forma ogrzewania, jednakże często wiąże się z emisją szkodliwych gazów i pyłów, które negatywnie wpływają na środowisko. Dlatego coraz większą uwagę należy poświęcać temu, jak efektywnie palić drewnem i jak kontrolować temperaturę spalania. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące wilgotności drewna, sposobów składowania i suszenia drewna, oraz jak osiągnąć optymalną wydajność energetyczną podczas spalania. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o paleniu drewnem w piecu i jak wprowadzić ekologiczne praktyki do codziennego ogrzewania.

 

 

Właściwości spalania drewna – jak efektywnie korzystać z tego paliwa w piecu?

Drewno wciąż jest jednym z najpopularniejszych paliw w Polsce, wykorzystywanym do ogrzewania domów i gospodarstw. Palenie drewnem w piecu jest dla wielu osób stosunkowo tanie i wygodne, jednak często wiąże się z wysoką emisją szkodliwych gazów i pyłów, które szkodzą środowisku. Przeanalizujmy więc, jak efektywnie korzystać z drewna jako paliwa oraz jakie są odpowiednie warunki spalania drewna.

Wilgotność drewna – czynnik wpływający na spalanie

Wilgotność drewna to jeden z kluczowych czynników, które mają wpływ na wydajność energetyczną i czystość spalania drewna. Drewno przeznaczone do spalania w piecach powinno mieć wilgotność poniżej 20%. Dlatego ważne jest odpowiednie przechowywanie drewna. Należy zwrócić uwagę na zapewnienie swobodnego przepływu powietrza wokół drewna. Dlatego drewno powinno być przechowywane w osłoniętej, ale dobrze wentylowanej przestrzeni. Jeśli to możliwe, warto umieścić je na nasłonecznionym miejscu, preferując stronę południową.

Warstwy drewna powinny być ułożone ze ślizgiem, aby utrzymać stały przepływ powietrza. Dzięki temu wilgoć zostanie skutecznie odprowadzona, a proces suszenia będzie optymalny. Ważne jest również unikanie przechowywania świeżego drewna w kotłowni, ponieważ słaba cyrkulacja powietrza i wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, które osadzają się na drewnie i powodują jego powolny rozkład.

Metody suszenia drewna

Istnieje kilka skutecznych metod suszenia drewna opałowego. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest umieszczenie drewna w specjalnych suszarniach, które pozwolą na obniżenie zawartości wody w drewnie nawet do 10%. Inną popularną metodą jest pozostawienie drewna na wolnym powietrzu, ale pod przykryciem i ochroną przed deszczem. W ten sposób drewno może wyschnąć do poziomu wilgotności wynoszącego od 15% do 20%.

Wpływ wilgotności drewna na wydajność energetyczną

Wartość energetyczną drewna decydująco wpływają wilgotność drewna oraz jego gatunek. Im wyższa wilgotność drewna, tym mniejsza wydajność energetyczna. Wynika to z konieczności odparowania wody zawartej w drewnie, co generuje straty energii.

Wysoka wilgotność drewna przyczynia się również do zwiększenia emisji szkodliwych substancji. Obserwuje się większe dymienie i smołowanie, wynikające z niższej temperatury spalania. Komin również cierpi z powodu kondensacji wody. Dlatego ważne jest, aby drewno opałowe było odpowiednio wysuszone.

Wartość energetyczna 1 kg drewna w zależności od gatunku:

  • Topola – 4,1 kW/h
  • Dąb – 4,2 kW/h
  • Brzoza – 4,3 kW/h
  • Sosna – 4,4 kW/h
  • Świerk – 4,5 kW/h

Efektywne palenie drewnem w piecu

Najważniejsze jest używanie tylko dobrze wysuszonego drewna, które miało czas dojrzeć przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Ważne jest również regularne czyszczenie wymiennika w piecu z nagromadzonego sadzy i popiołu. W przypadku pieców zgazowujących drewno istotne jest utrzymywanie wysokiej temperatury spalin powyżej 150 stopni Celsjusza, a temperatura kotła powinna wynosić powyżej 60 stopni Celsjusza.

Temperatura spalania drewna

W początkowej fazie rozpalania drewno osiąga temperaturę około 100 stopni Celsjusza. W tym momencie następuje szybkie odparowanie cząsteczek wody i intensywne dymienie. Następnie temperatura drewna wzrasta do około 300 stopni Celsjusza, co prowadzi do odgazowania drewna. Na koniec drewno spala się, przekształcając się w węgiel drzewny, w temperaturze od 500 do 800 stopni Celsjusza.

Każda z faz spalania drewna ma swoje charakterystyczne cechy, które pozwalają łatwo rozpoznać, na którym etapie spalania znajduje się dostarczona do pieca porcja drewna. Na początku występuje intensywne dymienie, a drewno zaczyna się kurczyć i pękać. Następnie pojawia się odgazowanie, w wyniku którego uwalnia się gaz drzewny, charakteryzujący się niebiesko-żółtym płomieniem i spalającym się w wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza. Na końcu drewno przekształca się w węgiel drzewny, który jedynie żarzy się.

Ekologiczne kotły do spalania drewna

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie drewnem, warto rozważyć zakup ekologicznego kotła zgazowującego lub pieca do zgazowania drewna. W naszej ofercie znajdziesz również nowoczesne kotły zgazowujące węgiel.

Jeżeli preferujesz paliwa stałe, proponujemy solidne kotły klasy 5, piece na ekogroszek oraz kotły pelletowe. Dobierzemy odpowiedni kocioł spełniający wszystkie Twoje oczekiwania, w tym również finansowe. Oferujemy również trwałe kotły zasypowe.

Palenie drewnem w piecu to popularna metoda ogrzewania w Polsce. Pamiętaj jednak, że odpowiednie przygotowanie drewna, takie jak właściwe wysuszenie i składowanie, ma kluczowe znaczenie dla efektywności i czystości spalania. Dbając o te czynniki, będziesz mógł cieszyć się efektywnym i ekologicznym ogrzewaniem drewnem.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami:

Centrala +48627418163

 Grzegorz 509865669 gwichlacz@kotlarstwo.info

Bartek 786818304 bwichlacz@kotlarstwo.info

Michał 798480150 mjamrozik@kotlarstwo.info

Polecane produkty

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ KDS+20kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł uniwersalny typ KDS+20kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ KDS+26kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł uniwersalny typ KDS+26kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 16kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 16kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ Pellpal D przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 20kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 20kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ Pellpal D przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.

Polecane artykuły

Drewno jako paliwo na ciężkie czasy

Drewno jako paliwo na ciężkie czasy

  Kotły Piec na drewno – nowoczesne rozwiązania instalacji małej mocy oparte o kocioł na drewno 15 do 26 kW Drewno od wieków stanowiło główne źródło ciepła w naszych domach. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom, mamy do dyspozycji kotły na drewno, które pozwalają na... Więcej
Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

  Kotły na paliwa stałe, takie jak pellet, drewno czy węgiel, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Jednakże, użytkowanie tych kotłów wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak tworzenie się sadzy i innych osadów, które mogą negatywnie wpływać na... Więcej
Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno

Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno

Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno Wstęp: Program Czyste Powietrze, realizowany przez rząd Polski, jest inicjatywą mającą na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju poprzez modernizację systemów grzewczych. Jednym z ekologicznych rozwiązań, które... Więcej
Kocioł na drewno czy na pellet - który wybrać?

Kocioł na drewno czy na pellet - który wybrać?

    Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kotła na drewno lub pellet? Zalety i wady kotłów na drewno Zalety i wady kotłów na pellet Porównanie kosztów eksploatacji kotłów na drewno i pellet Który kocioł jest bardziej ekologiczny?   Jakie czynniki należy... Więcej
Zgazowanie drewna - nowoczesne rozwiązanie dla domowego ogrzewania

Zgazowanie drewna - nowoczesne rozwiązanie dla domowego ogrzewania

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne źródła energii. Jednym z nich jest zgazowanie drewna, czyli proces przetwarzania drewna w gaz, który może być wykorzystany do ogrzewania domu. W tym artykule omówimy jak działa proces zgazowania drewna oraz jakie... Więcej