Drewno jako paliwo na ciężkie czasy

Ogrzewanie domu drewnem opałowym w kotle na zgazowanie drewna to tradycyjna i coraz bardziej popularna metoda pozyskiwania ciepła. W dobie rosnących kosztów energii i troski o środowisko naturalne, wiele osób szuka alternatywnych sposobów ogrzewania, które będą ekonomiczne, ekologiczne i efektywne. Ogrzewanie drewnem opałowym spełnia te wymagania, a kotły na zgazowanie drewna stanowią nowoczesne rozwiązanie tego problemu.

 

Kotły Piec na drewno – nowoczesne rozwiązania instalacji małej mocy oparte o kocioł na drewno 15 do 26 kW

Drewno od wieków stanowiło główne źródło ciepła w naszych domach. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom, mamy do dyspozycji kotły na drewno, które pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności oraz dbałość o środowisko naturalne.

Coraz częściej stare ogrzewanie na  węgiel kamienny, zastępowane jest przez nowe centralne ogrzewanie - piec na drewno.  Nowe modele kotłów posiadają wymiennik o wiele bardziej wydajny gdzie spaliny są bardziej wykorzystane i produkt jest sprawniejszy.

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć temat kotłów na drewno, a w szczególności tych opartych o technologię zgazowania.

Drewno jako paliwo

Foto: Stos drewna źródło Affinity

 

Drewno, jako paliwo, ma wiele zalet, które przemawiają za jego wykorzystaniem w domowym ogrzewaniu. Jest to surowiec odnawialny i przyjazny dla środowiska naturalnego, gdyż spalając drewno nie emitujemy dwutlenku siarki, a jedynie tlenek węgla i wodę. Drewno jest również stosunkowo łatwo dostępne, a jego koszty w porównaniu do innych paliw są stosunkowo niskie.

Przygotowanie drewna do spalania

Aby drewno było efektywnym źródłem ciepła, należy odpowiednio je przygotować do spalania w kotłach 5 klasy. Przede wszystkim drewno powinno być suszone, aby wilgotność nie przekraczała 20%. Sucha drewno ma większą wartość opałową, a także pozwala na efektywniejsze spalanie. Kolejnym krokiem jest krojenie drewna na odpowiednie wymiary, czyli na długość około 30 cm oraz na średnicę 8-15 cm. Drzewo do spalania powinno być sezonowane minimum 2 lata pod przykryciem. Staramy się przeznaczać polana drzewa zdrowe bez pleśni i chorób. 

Ekologia kotłów na drewno i węgiel

Kotły na drewno to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. W przeciwieństwie do innych paliw, drewno jest naturalnym surowcem, który jest odnawialny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Spalając drewno, nie emitujemy substancji szkodliwych dla atmosfery, takich jak dwutlenek węgla czy tlenek siarki. Należy pamiętać, że aby spełnić wymagania ekologiczne - programów Czystego Powietrza należy zamontować w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania system buforowy. Bufor zapewnia nam tak zwany magazyn ciepła, w który przechowujemy energię czyli ciepło na późniejsze wykorzystanie. W naszym sklepie www.kotly24.pl znajdziesz łatwe w obsłudze kotły na drewno typ KDS oraz PellPal D. Są to urządzenia dostosowane do spalania drewna a ich wydajność pozwala efektywnie wykorzystać paliwo. 

Konstal Pleszew - producent kotłów

Firma Konstal Pleszew oferuje kotły na drewno oparte na technologii zgazowania, co pozwala na efektywne spalanie drewna i uzyskanie dużych oszczędności. Kotły Konstal Pleszew charakteryzują się wysoką sprawnością i niskimi emisjami szkodliwych substancji. Oferta firmy obejmuje kotły o różnej mocy, co pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb klientów.

Kotły typu KDS+ oraz PellPal D zbudowane są w oparciu budowy kotła dolnego spalania. Mogą pracować w instalacjach systemu otwartego oraz w systemach zamkniętych tak zwanych przeponowych - ciśnieniowych. Producent wyposażył je w dyszę ceramiczną gdzie mieszają się gazy palne z tlenem. Posiadają dużą komorę spalania co ułatwia załadowanie drewnem. 

Porównanie kosztów ogrzewania drewnem

Porównanie kosztów ogrzewania drewnem w porównaniu do innych źródeł ciepła jest ważnym aspektem, który warto rozważyć przy wyborze odpowiedniego systemu grzewczego. Oto porównanie kosztów ogrzewania drewnem w stosunku do innych popularnych metod ogrzewania domów:

  1. Ogrzewanie drewnem w kotłach na zgazowanie

W przypadku ogrzewania drewnem w kotłach na zgazowanie, koszty zależą od wielu czynników, takich jak cena drewna, koszt urządzenia oraz koszt jego instalacji. Jednakże, w porównaniu do innych metod ogrzewania, ogrzewanie drewnem jest jedną z najtańszych opcji. Często porównujemy konstrukcję kotłów, materiałów z jakich są wykonane oraz osprzętu w jaki są one wyposażone. W tym przypadku proste urządzenia takie jak zwykły piec na drewno stają się praktyczne bez awaryjne, czego nie możemy powiedzieć o tak zaawansowanych urządzeniach jak pompa ciepła. Kocioł na drewno nie wymaga serwisowania cyklicznego w trakcie gwarancji, rygorystycznych warunków instalacyjnych. 

Podsumowanie - gwarancja wydajności - sprawdź w naszym sklepie

Podsumowując, koszty ogrzewania drewnem są w porównaniu do innych metod ogrzewania stosunkowo niskie, ale zależą od wielu czynników. Przy wyborze odpowiedniego systemu grzewczego należy wziąć pod uwagę zarówno koszt urządzenia i jego instalacji, jak i koszty eksploatacji. Drewno możemy kupować i pozyskiwać w atrakcyjnych cenach. Eksploatacja kotła na drewno jest przyjazna dla środowiska i portfela. Odpowiedni kocioł powinien się cechować dużą komorą spalania. 

Dobrze dobrany i zainstalowany kocioł generuje niskie koszty użytkowania, spełnia normy, jest przyjazny dla środowiska.

 

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami:

Centrala +48627418163

 Grzegorz 509865669 gwichlacz@kotlarstwo.info

Bartek 786818304 bwichlacz@kotlarstwo.info

Michał 798480150 mjamrozik@kotlarstwo.info

Polecane produkty

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 16kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 16kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ Pellpal D przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ KDS+20kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł uniwersalny typ KDS+20kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ KDS+26kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł uniwersalny typ KDS+26kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign z miarkownikiem ciągu

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 20kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ Pellpal D 20kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ Pellpal D przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.

Polecane artykuły

Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

Kotły na paliwa stałe: pellet, drewno, węgiel - jak sobie z nimi radzić?

  Kotły na paliwa stałe, takie jak pellet, drewno czy węgiel, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Jednakże, użytkowanie tych kotłów wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak tworzenie się sadzy i innych osadów, które mogą negatywnie wpływać na... Więcej
Właściwości spalania drewna – jak efektywnie korzystać z tego paliwa w piecu?

Właściwości spalania drewna – jak efektywnie korzystać z tego paliwa w piecu?

    Właściwości spalania drewna – jak efektywnie korzystać z tego paliwa w piecu? Drewno wciąż jest jednym z najpopularniejszych paliw w Polsce, wykorzystywanym do ogrzewania domów i gospodarstw. Palenie drewnem w piecu jest dla wielu osób stosunkowo tanie i wygodne, jednak... Więcej
Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno

Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno

Program Czyste Powietrze: Dotacje dla kotłów na pellet i drewno Wstęp: Program Czyste Powietrze, realizowany przez rząd Polski, jest inicjatywą mającą na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju poprzez modernizację systemów grzewczych. Jednym z ekologicznych rozwiązań, które... Więcej
Kocioł na drewno czy na pellet - który wybrać?

Kocioł na drewno czy na pellet - który wybrać?

    Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kotła na drewno lub pellet? Zalety i wady kotłów na drewno Zalety i wady kotłów na pellet Porównanie kosztów eksploatacji kotłów na drewno i pellet Który kocioł jest bardziej ekologiczny?   Jakie czynniki należy... Więcej
Zgazowanie drewna - nowoczesne rozwiązanie dla domowego ogrzewania

Zgazowanie drewna - nowoczesne rozwiązanie dla domowego ogrzewania

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne źródła energii. Jednym z nich jest zgazowanie drewna, czyli proces przetwarzania drewna w gaz, który może być wykorzystany do ogrzewania domu. W tym artykule omówimy jak działa proces zgazowania drewna oraz jakie... Więcej