Czy można zmodernizować starą instalację CO pod nowoczesny kocioł?

Czy marzysz o zmodernizowaniu swojego systemu grzewczego, zastępując stary, mało wydajny kocioł nowym, bez konieczności przeprowadzania kosztownej wymiany całej instalacji CO? Jest to wykonalne, ale wymaga pewnych starannie przemyślanych kroków. Poniżej przedstawimy Ci kluczowe czynniki, które warto rozważyć, aby osiągnąć sukces w tym przedsięwzięciu. 

Chcesz zastąpić stary, niewydajny kocioł nowym, bez konieczności wymiany całego systemu ogrzewania? Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Przeczytaj, jak to zrobić.

Sprawdź czy nowy kocioł jest kompatybilny z istniejącą instalacją.

Pierwszym krokiem będzie upewnienie się, że nowy kocioł jest kompatybilny z istniejącą instalacją. Większość starszych systemów CO wykorzystuje układ grawitacyjny otwarty z otwartym naczyniem zbiorczym. Dlatego nowy kocioł musi pracować w tych samych parametrach co stary system. Pamiętaj również, że stare instalacje mają większą pojemność. Przed montażem kotła, przepłucz starą instalację, napełniając ją wodą i ją opróżniając.

Zastanów się nad filtrami i obiegami

Kolejnym krokiem podczas podłączania nowego kotła grzewczego do starej instalacji jest wybór odpowiednich filtrów i zamontowanie siatkowego filtra na wylocie z instalacji. Wymień pompę na energooszczędną i stwórz dwa niezależne obiegi. W starszych instalacjach system grzejników i dostarczania ciepłej wody użytkowej jest zazwyczaj połączony w jednym obiegu. Pierwszy obieg będzie służył do ogrzewania, a drugi dostarczy ciepłą wodę użytkową, zwłaszcza poza sezonem grzewczym.

Dobierz moc kotła ostrożnie

Podczas montażu nowego kotła w starej instalacji kluczowe jest również odpowiednie dobranie mocy kotła, biorąc pod uwagę szczelność okien i stopień ocieplenia budynku. Unikaj wybierania kotła o zbyt dużej mocy, co może prowadzić do jego niewydajnej pracy i skrócenia jego żywotności. Zbyt duża moc kotła, nieodpowiednio dopasowana do możliwości instalacji, nie spowoduje skutecznego i oszczędnego ogrzewania.

Oferujemy nowoczesne kotły CO na biomasę, kotły na ekogroszek oraz kotły na paliwa stałe. Nasze piece grzewcze można podłączyć zarówno do instalacji otwartych z odpowiednimi urządzeniami wzbiorczymi, jak i do zamkniętych instalacji. W przypadku tych ostatnich należy zastosować odpowiednio pojemne naczynie przeponowe, które skompensuje nadmiar wody, oraz pamiętać o montażu zaworów bezpieczeństwa.