Chcesz zastąpić stary, niewydajny kocioł nowym, bez konieczności wymiany całego systemu ogrzewania? Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Przeczytaj, jak to zrobić.
Pierwszym krokiem będzie upewnienie się, że nowy kocioł jest kompatybilny z istniejącą instalacją. Większość starszych systemów CO wykorzystuje układ grawitacyjny otwarty z otwartym naczyniem zbiorczym. Dlatego nowy kocioł musi pracować w tych samych parametrach co stary system. Pamiętaj również, że stare instalacje mają większą pojemność. Przed montażem kotła, przepłucz starą instalację, napełniając ją wodą i ją opróżniając.
Kolejnym krokiem podczas podłączania nowego kotła grzewczego do starej instalacji jest wybór odpowiednich filtrów i zamontowanie siatkowego filtra na wylocie z instalacji. Wymień pompę na energooszczędną i stwórz dwa niezależne obiegi. W starszych instalacjach system grzejników i dostarczania ciepłej wody użytkowej jest zazwyczaj połączony w jednym obiegu. Pierwszy obieg będzie służył do ogrzewania, a drugi dostarczy ciepłą wodę użytkową, zwłaszcza poza sezonem grzewczym.
Podczas montażu nowego kotła w starej instalacji kluczowe jest również odpowiednie dobranie mocy kotła, biorąc pod uwagę szczelność okien i stopień ocieplenia budynku. Unikaj wybierania kotła o zbyt dużej mocy, co może prowadzić do jego niewydajnej pracy i skrócenia jego żywotności. Zbyt duża moc kotła, nieodpowiednio dopasowana do możliwości instalacji, nie spowoduje skutecznego i oszczędnego ogrzewania.