Eko groszek – jakie są dostępne rodzaje i na co zwracać uwagę?

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne oraz efektywność energetyczną staje się coraz ważniejsza. W kontekście ogrzewania domów, wybór odpowiedniego paliwa ma istotny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również na ekologię. Jednym z coraz popularniejszych wyborów jest ekogroszek – paliwo, które łączy w sobie korzyści ekonomiczne i ekologiczne. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom ekogroszku oraz temu, na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Ekogroszek – innowacyjne podejście do ogrzewania

Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje w wyniku przerobu węgla kamiennego. Co wyróżnia go spośród tradycyjnych paliw stałych, to niska zawartość wilgoci oraz siarki. Dzięki temu jego spalanie jest efektywne i przyjazne dla środowiska. Istnieje wiele dostępnych rodzajów ekogroszku, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Rodzaje ekogroszku:

  1.  Ekogroszek orzechowy: Jest to jedna z najpopularniejszych odmian. Posiada ujednolicony rozmiar, co sprzyja równomiernemu spalaniu. Idealnie nadaje się do nowoczesnych kotłów, zapewniając efektywną pracę i wydajność.
  2. Ekogroszek pea: Charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami od ekogroszku orzechowego. Jest doskonały do małych kotłów oraz systemów automatycznego podawania paliwa. Jego niewielkie wymiary ułatwiają składowanie.
  3. . Ekogroszek miałowy: Posiada formę mielenego paliwa, co przekłada się na zwiększoną wydajność spalania. Dzięki swojej strukturze jest szczególnie efektywny w kotłach retortowych.

Co brać pod uwagę wybierając ekogroszek?

 

Parametry jakościowe

Zwróć uwagę na parametry takie jak kaloryczność, zawartość popiołu, wilgotność i siarki. Wyższa kaloryczność oznacza większą wydajność, a niskie zawartości popiołu i wilgoci wpływają na efektywność spalania.

 

Dostawca

Wybieraj ekogroszek od zaufanych dostawców. Sprawdź opinie innych klientów oraz pochodzenie paliwa. Dostawcy oferujący certyfikowane ekogroszki gwarantują jego wysoką jakość.

 

Dopasowanie do kotła

Upewnij się, że wybrany rodzaj ekogroszku jest kompatybilny z Twoim kotłem. Niektóre kotły lepiej radzą sobie z konkretnymi rodzajami ekogroszku, dlatego warto to sprawdzić przed zakupem.

 

Cena

Ekogroszek może mieć nieco wyższą cenę niż tradycyjny węgiel, ale zazwyczaj w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności ze względu na wydajność i mniejszą ilość szkodliwych substancji.

 

Ekogroszek to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, łączące korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Dostępne rodzaje ekogroszku pozwalają dostosować wybór do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry jakościowe, renomę dostawcy oraz kompatybilność z kotłem. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko komfortem ciepła, ale także dbałością o środowisko naturalne.