Co to jest pellet

Pellet – ekologiczne paliwo

 

Wraz z ze zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród ludzi, na rynku ciepłowniczym pojawiły się rozwiązania odpowiadające nowym potrzebom. Coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na to, czym ogrzewają swoje nieruchomości. W trosce o środowisko naturalne powstał pellet. Czym właściwie jest to paliwo i czy faktycznie jest ekologiczne? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 

 

Czym jest i z czego powstaje pellet drzewny?

 

Pellet to paliwo występujące pod postacią granulatu z trocin drzewnych. Produkt ten przeznaczony jest do stosowania w kotłach, kominkach i piecykach – do jego produkcji wykorzystuje się surowce uboczne, takie jak np. trociny z tartaku, czy wióry. Jest wydajny i ekologiczny. Paliwo to jest całkowicie naturalne, a jego najwyższej jakości odmiany nie zawierają żadnej chemii. Dzięki temu popiół uzyskany podczas jego spalania może służyć jako nawóz organiczny. Pellet jest najczystszym materiałem opałowym na świecie, ponieważ ilość wytworzonego dwutlenku węgla jest niemalże niezauważalna, a emisja zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery znikoma. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, śmiało można stwierdzić, że pellet jest ekologicznym paliwem przyszłości. 

 

Jaki pellet wybrać do ogrzewania domu? 

 

Niezależnie od tego, jakiej wielkości nieruchomość masz zamiar ogrzewać, wybierz najwyższej jakości pellet. To właśnie ekologiczne paliwo grzewcze klasy premium pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i ocieplić dom przy równoczesnej ochronie środowiska. Do wytwarzania tego coraz bardziej popularnego materiału opałowego nie wykorzystuje się zdrowych drzew, tak więc zielone płuca naszej planety nie są wycinane na rzecz dostarczenia ogrzewania. Podczas produkcji pellet sklejany jest parą wodną i substancjami naturalnie występującymi w drewnie – dlatego nazywany jest biopaliwem lub zielonym węglem.

 

Decydując się na taką formę ogrzewania, należy wybierać opał od sprawdzonych producentów. Materiał opałowy musi mieć odpowiedni certyfikat – dzięki temu będziesz miał pewność, że został wyprodukowany zgodnie z wszelkimi dyrektywami. Taki pellet nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na użytkowników lub środowisko.

 

Dlaczego warto zamienić węgiel na pellet drzewny?

 

Stosowanie pelletu drzewnego, pozwala na zminimalizowanie ilości spalin emitowanych do atmosfery. To odnawialne źródło energii cieszy się stale rosnącą popularnością również dzięki swojej stosunkowo niskiej cenie. Jego przechowywanie nie sprawia problemu, ponieważ nie jest materiałem samopalnym, a jego użycie jest bardzo wygodne. Wystarczy wsypać pellet do zasobnika wewnątrz piecyka. Resztę załatwi automatyka. Dużym plusem wykorzystywania pelletu do ogrzewania nieruchomości jest fakt, że kotłownie, w których jest używany, nie wymagają tak częstego sprzątania, jak w przypadku węgla. Pellet drzewny nie pochłania wilgoci, dlatego nawet po długim czasie przechowywania nie traci swoich właściwości.