Jak działają kotły na paliwa stałe?

Kotły na paliwa stałe są urządzeniami używanymi do wytwarzania ciepła poprzez spalanie paliwa stałego, takiego jak węgiel, drewno, pellet lub ekogroszek. Istnieje kilka różnych typów kotłów na paliwa stałe, ale opiszę ogólną zasadę działania.

 

Zasilanie paliwem:

Kotły na paliwa stałe mają komorę spalania, w której umieszcza się paliwo stałe, na przykład kawałki drewna lub węgla. Paliwo jest dostarczane do komory spalania przez specjalny mechanizm, na przykład podajnik ślimakowy, który stopniowo dostarcza paliwo do miejsca spalania. Są też kotły proste w swojej budowie, w których węgiel lub drewno dostarczane są przez użytkownika, tak zwane kotły uniwersalne lub tradycyjne.

Spalanie węgla i drewna: 

Spalanie paliwa stałego odbywa się w komorze spalania pod wpływem tlenu z dostarczanego powietrza. Kotły na paliwa stałe mają otwory doprowadzające powietrze, które zapewniają niezbędną ilość tlenu do spalania paliwa. Proces spalania generuje wysoką temperaturę i energię cieplną. W zależności od typu kotła proces ten jest nadzorowany przez sterownik elektroniczny lub w prostszych piecach przez miarkownik ciągu lub użytkownika.

Wymiana ciepła:

Wytworzone ciepło jest przenoszone do układu grzewczego, który może obejmować systemy ogrzewania wodnego lub powietrznego. Kotły na paliwa stałe mają zwykle wymiennik ciepła, który oddziela spaliny (gazy powstałe w wyniku spalania) od medium grzewczego, wodę lub płyn, np borygo. Wymiennik ciepła umożliwia przekazanie ciepła ze spalin do medium grzewczego, podgrzewając je.

Usuwanie spalin:

Spaliny powstałe w procesie spalania są odprowadzane z kotła przez komin lub system odprowadzania spalin. Jest to istotne, aby uniknąć gromadzenia się niebezpiecznych substancji, takich jak tlenki węgla czy inne zanieczyszczenia. Rozróżniamy dwa systemy odprowadzania spalin: system grawitacyjny oraz system wymuszony przez wentylator wyciągowy.

Kontrola i regulacja:

Kotły na paliwa stałe są zazwyczaj wyposażone w systemy kontroli i regulacji, które monitorują temperaturę, przepływ powietrza, spalanie i inne parametry. Pozwala to na efektywne zarządzanie procesem spalania i zapewnienie optymalnej wydajności i bezpieczeństwa.

Ważne jest, aby regularnie konserwować i czyszczenie kotły na paliwa stałe, aby utrzymać ich sprawność i bezpieczeństwo. Użytkownik może sprawdzać urządzenia samodzielnie lub przez autoryzowany serwis producenta.

 

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami:

Centrala +48627418163

 Grzegorz 509865669 gwichlacz@kotlarstwo.info

Bartek 786818304 bwichlacz@kotlarstwo.info

Michał 798480150 mjamrozik@kotlarstwo.info

Polecane produkty

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe  5 klasa EcoDesign

Kocioł uniwersalny typ KDS+15kW na drewno opałowe 5 klasa EcoDesign

Kocioł grzewczy typ KDS+ przeznaczony do opalania drewnem opałowym domów mieszkalnych, warsztatowych i innych.
Kocioł na pellet typ PellPal 8 kW 5 klasa ecodesign

Kocioł na pellet typ PellPal 8 kW 5 klasa ecodesign

Kocioł PellPal o mocy 8 kW przeznaczony jest do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 100 m2 a także podgrzewania wody w układach ciepłej wody użytkowej. Przeznaczony jest do spalania biopaliwa - pelletu drzewnego o średnicy od 6 do 8 mm....
Kocioł typ SKAM-P+ 13 kW z podajnikiem na ekogroszek - typ 5 Klasa EcoDesign

Kocioł typ SKAM-P+ 13 kW z podajnikiem na ekogroszek - typ 5 Klasa EcoDesign

Kotły typu SKAM-P+ wyposażone w palnik żeliwny ekoenergia na ekogroszek są urządzeniami niezwykle trwałymi i bezproblemowymi.